Rekrutacja na studia podyplomowe 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Transformacja energetyczna w ciepłownictwie

Szczegóły
Kod X-TEC
Jednostka organizacyjna Wydział Infrastruktury i Środowiska
Kierunek studiów Transformacja energetyczna w ciepłownictwie
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
Rodzaj cykli dydaktycznych Semestr
Liczba cykli dydaktycznych 2
Opłaty 6400 zł (za 2 semestry)
Godziny otwarcia sekretariatu Karolina Bujak-Skowrońska
e-mail: karolina.bujak@pcz.pl
tel.+48(34)3250462
Dziekanat Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej
42-201 Częstochowa, ul. J.H. Dąbrowskiego 73
Adres WWW https://wis.pcz.pl/absolwent/studia-podyplomowe/transformacja-energetyczna-w-cieplownictwie
Wymagany dokument
  • Dyplom
  Zadaj pytanie
Tura 1 (30.06.2025 14:15 – 15.09.2025 23:59)

Studia podyplomowe „Transformacja Energetyczna w Ciepłownictwie” odpowiadają na rosnące wyzwania sektora komunalnej energetyki cieplnej oraz budownictwa w zakresie: dekarbonizacji i poprawy efektywności energetycznej, zaostrzających się norm środowiskowych czy rosnących kosztów ciepła. Wymusza to modernizacje obecnych systemów ciepłowniczych do standardu systemów efektywnych energetycznie oraz wdrażanie zawansowanych technologii wytwarzania, przesyłu, magazynowania i wykorzystania ciepła. 

Celem studiów jest wyposażenie uczestników w kompetencje w zakresie: podstaw prawnych i kierunków transformacji energetycznej, zawansowanych technologii konwersji energii, w tym wykorzystania paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji i nowych technologii w ciepłownictwie oraz efektywnego wykorzystania ciepła u odbiorców.


Dlaczego warto?

o    Podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe – zdobędziesz aktualną, praktyczną wiedzę z zakresu: zaawansowanych procesów konwersji energii, wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych nośników energii pierwotnej, przesyłu, magazynowania oraz wykorzystania ciepła oraz metod zwiększania efektywności energetyczno-środowiskowej i ekonomicznej w sektorze gospodarki komunalnej.
o    Zyskasz umiejętności niezbędne w nowoczesnym sekatorze komunalnej energetyki cieplnej – nauczysz się wyboru technologii na potrzeby termomodernizacji systemów ciepłowniczych, w tym wdrażania strategii poprawiających efektywność energetyczną przedsiębiorstwa ciepłowniczego i odbiorców ciepła.
o    Poznasz zawansowane rozwiązania – narzędzi auditingu i certyfikacji energetycznej wspomagających procesy transformacji energetycznej systemów ciepłowniczych oraz termomodernizacji sektora budowalnego.
o    Zwiększysz swoją wartość na rynku pracy – przygotujemy Cię do pełnienia kluczowych ról w sektorze komunalnej energetyki cieplnej, w tym poszerzysz wiadomości potrzebne do wykonywania zawodu audytora energetycznego.
o    Elastyczna forma kształcenia - zajęcia prowadzone są w trybie hybrydowym, co umożliwia pogodzenie nauki z obowiązkami zawodowymi i osobistymi. Dodatkowo, studia trwają tylko dwa semestry, co pozwala na szybkie zdobycie kwalifikacji.
o    Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych - po ukończeniu studiów uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, potwierdzające zdobyte kompetencje i zwiększające ich wiarygodność w oczach pracodawców.

Studia są skierowane do:
•    Pracowników przedsiębiorstw energetyki cieplnej – zarówno osób zajmujących stanowiska kierownicze, jak i techniczne, odpowiedzialne za eksploatację, planowanie i rozwój infrastruktury ciepłowniczej.
•    Pracowników sektora budowlanego – zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji w zakresie poprawy efektywności energetycznej i auditingu energetycznego oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
•    Specjalistów ds. ochrony środowiska i gospodarki energetycznej – poszukujących aktualnej, interdyscyplinarnej wiedzy i narzędzi wspierających efektywność środowiskową, energetyczną i ekonomiczną na potrzeby działań w obrębie wytwarzania, przesyłu, magazynowania i wykorzystania ciepła.
•    Inżynierów, technologów i pracowników administracji samorządowej – zaangażowanych w zarządzanie infrastrukturą komunalną, realizację inwestycji oraz nadzór nad jakością środowiska naturalnego.
•    Absolwentów kierunków technicznych i ekonomicznych – którzy chcą rozwijać karierę w branży energetyki cieplnej i budowlanej, zdobywając kwalifikacje dostosowane do współczesnych wyzwań tego sektora.

Program studiów:
•    Czas trwania: 2 semestry.
•    Całkowita liczba godzin dydaktycznych w ramach studiów wynosi 210.
•    Zajęcia są prowadzone w systemie hybrydowym, studiów niestacjonarnych (sobota, niedziela). Planowane terminy zjazdów w I semestrze zostaną opublikowane z początkiem października 2025 roku.
•    Informujemy, że edycje studiów podyplomowych są uruchamiane przy minimalnej liczbie uczestników wynoszącej 15 osób.

Sylwetka Absolwenta

Po ukończeniu studiów absolwent:
1)    posiada wiedzę o nowoczesnych technologiach energetycznych: zaawansowanych procesach konwersji energii, wykorzystania odnawialnych i nieodnawialnych nośników energii pierwotnej, przesyłu, magazynowania oraz wykorzystania ciepła oraz metodach zwiększania efektywności energetyczno-środowiskowej i ekonomicznej w sektorze gospodarki komunalnej;
2)    zna obowiązujące przepisy prawne, normy środowiskowe i kierunki rozwoju i transformacji energetycznej w sektorze ciepłowniczym;
3)    posiada umiejętność efektywnego wyboru koncepcji i technologii na potrzeby termomodernizacji w zakresie systemów ciepłowniczych, w tym wdrażania strategii poprawiających efektywność energetyczną sektora cieplnego i odbiorców ciepła;
4)    posiada wiedzę z zakresu zrównoważonego gospodarowania zasobami nośników energii pierwotnej oraz ich integracji jako efektu synergii w systemach ciepłowniczych;
5)    posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zastosowania nowoczesnych narzędzi systemów zarządzania, auditingu i certyfikacji energetycznej wspomagających procesy transformacji energetycznej systemów ciepłowniczych oraz termomodernizacji sektora komunalnego;
6)    ma świadomość znaczenia decyzji dotyczących wyboru kierunku transformacji energetycznej dla otoczenia społeczno-gospodarczego i środowiska;
7)    posiada gotowość świadomego podejścia do zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej ciepłownictwa w budowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa.

Absolwent studiów podyplomowych „Transformacja energetyczna w ciepłownictwie” to specjalista przygotowany do pełnienia funkcji: specjalisty ds. transformacji energetycznej w ciepłownictwie, inżyniera procesu, doradcy energetycznego w sektorze komunalnym oraz jednostkach administracji publicznej. Studia przygotują także uczestników do samodzielnego zarządzania procesami transformacji energetycznej, wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w gospodarce cieplnej oraz podejmowania strategicznych decyzji dotyczących zrównoważonego rozwoju sektora komunalnego. Absolwent ma możliwość podjęcia pracy w przedsiębiorstwach ciepłowniczych oraz firmach inżynieryjnych i doradczych zajmujących się projektowaniem, modernizacją i optymalizacją systemów cieplno-energetycznych oraz systemów technicznych budynków. Może również znaleźć zatrudnienie w instytucjach samorządowych i administracji publicznej, gdzie odpowiadać będzie za planowanie i nadzorowanie inwestycji w infrastrukturę komunalnej energetyki cieplnej oraz wdrażanie regulacji środowiskowych pakietu klimatyczno-energetycznego.