Kod | 432 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Zarządzania |
Kierunek studiów | Logistyka |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Rodzaj cykli dydaktycznych | Semestr |
Liczba cykli dydaktycznych | 6 |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biuro rekrutacji: Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa telefon: 34 3250 584, 34 3250 714 e-mail: rekrutacja@pcz.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato. |
Adres WWW | https://wz.pcz.pl/studia/studia-i-stopnia/logistyka |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
-
Studia I stopnia - Obywatele Polscy
Tura 2 (17.07.2025 08:00 – 04.08.2025 15:00)
Żadne przedsiębiorstwo nie może się dziś obejść bez działań logistycznych, a te studia są dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak je organizować. Dowiesz się tu jak zarządzać zaopatrzeniem, produkcją i dystrybucją w firmie, jak działają centra logistyczne i łańcuchy dostaw. Nauczysz się organizować transport, optymalizując koszty i wykorzystując różne gałęzie transportu oraz zarządzać magazynem, wybierać dostawców i budować kanały dystrybucyjne. Przygotujemy Cię do pracy na stanowiskach, na których wymagana jest umiejętność sterowania przepływami fizycznymi, finansowymi i informacji i które znajdziesz w każdej niemal firmie. Poznaszprogramy i aplikacje wykorzystywane w logistyce, których znajomość jest niezbędna na rynku pracy. Zdobędzieszpraktyczną i nowoczesną wiedzę z zakresu logistyki, niezwykle pożądaną przez pracodawców. Jeśli lubisz dynamikę, masz zmysł organizatorski i chęci do działania, a do tego chcesz zdobyć ciekawy zawód – kierunek logistyka jest dobrym wyborem!
Specjalności (zakresy nauczania) na kierunku:
- Systemy logistyczne
- Zarządzanie transportem
Dodatkowe informacje:
Laboratoria komputerowe.
Prężnie działające koła naukowe, aktywizujące działalność naukową studentów:
Studenckie Koło Naukowe Logistyk - więcej informacji
Studenckie Koło Naukowe Lean and Smart - więcej informacji
Systemy logistyczne
System logistyczny w przedsiębiorstwie analizowany jest jako zbiór wielu różnych podsystemów logistycznych i zależności między nimi, począwszy od podsystemu zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji, które wspomagane są przez podsystemy transportu, magazynowania i inne. Na specjalności zdobędziesz szeroką i unikalną wiedzę na temat specyfiki funkcjonowania poszczególnych podsystemów oraz zachodzących pomiędzy nimi relacji. Taka kompleksowa wiedza to mocny fundament dla projektowania i optymalizacji działalności logistycznej współczesnych przedsiębiorstw. Specjalność gwarantuje możliwość rozwijania umiejętności planowania, organizowania i realizacji działalności logistycznej na szczeblu operacyjnym, taktycznym, jak i strategicznym. Umiejętność doskonalenia działalności logistycznej w oparciu o systemowe rozwiązania logistyczne stanowi kluczowy element budowania potencjału rozwojowego wielu przedsiębiorstw o różnych profilach działalności. Wiedza na temat wdrażania i optymalizowania rozwiązań systemowych, którą zdobędziesz na specjalności, stanowić będzie Twój atut na rynku pracy.
Nauczysz się
- poznasz zasady funkcjonowania i właściwości systemów logistycznych, w tym podstawy wyodrębniania i strukturyzacji podsystemów logistycznych oraz analizy zależności zachodzących między nimi;
- nauczysz się prowadzenia kompleksowych analiz systemów logistycznych, a w oparciu o ich wyniki zdobędziesz kompetencje do podejmowania decyzji w zakresie realizacji procesów logistycznych i optymalizacji działalności logistycznej;
- poznasz metody realizacji i kontroli przepływów materiałowych, finansowych i informacyjnych w łańcuchach dostaw;
- nauczysz się posługiwania wybranymi metodami i narzędziami służącymi do rozwiązywania problemów zarządzania działalnością logistyczną w przedsiębiorstwach;
- nauczysz się planowania, organizowania i realizacji działalności logistycznej na szczeblu operacyjnym, taktycznym, jak i strategicznym.
Twoja przyszłość
Jako Absolwent specjalności zdobędziesz przygotowanie merytoryczne do obejmowania kierowniczych stanowisk średniego i wyższego szczebla zarządzania działalnością logistyczną w przedsiębiorstwach o różnym profilu działalności, w szczególności w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych, branży transportowo-spedycyjno-logistycznej i centrach dystrybucji. Specjalność rozwija umiejętności i kompetencje przyszłych analityków, doradców i specjalistów podejmujących zatrudnienie w firmach doradczych, konsultingowych i projektowych o profilu logistycznym. Ponadto jako Absolwent specjalności masz szansę na zatrudnienie w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, gdzie wymagana jest zaawansowana, kompleksowa i unikalna wiedza logistyczna.
Dodatkowe informacje:
Specjalność rozwijana jest we współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, handlowymi oraz branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, zlokalizowanymi na terenie województwa śląskiego. Studenci poszerzają także umiejętności i kompetencje w ramach działalności w Studenckim Kole Naukowym Logistyk funkcjonującym od 18 lat przy Katedrze Logistyki i Zarządzania Logistycznego.
Zarządzanie transportem
Specjalność zarządzanie transportem skierowana jest do osób, które szczególnie interesują się transportem. To tutaj nauczysz się rozwiązywać dylematy dotyczące wyboru gałęzi i środka transportu, ekonomiki procesów transportowych oraz infrastruktury transportu. Dowiesz się, jak dobierać odpowiednie opakowanie i kompletować ładunek, poznasz funkcjonowanie systemów transportowych i możliwości infrastruktury transportowej. Zagadnienia transportu staną się Twoją domeną – zarówno od strony organizacyjnej jak i ekonomicznej. Będziesz potrafił podejmować zarówno typowe jak i nietypowe decyzje dotyczące transportu ale z uwzględnieniem wszelkich danych i przy użyciu odpowiednich metod, także programów komputerowych. Zrozumiesz zasady działania systemów transportowych w skali przedsiębiorstwa ale też kraju. To specjalność dla prawdziwych pasjonatów transportu.
Twoja przyszłość
Jako Absolwent specjalności znajdziesz zatrudnienie w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym i handlowym, a także w firmach spedycyjnych i transportowych. Czyli wszędzie tam, gdzie potrzebni są specjaliści z zakresu transportu i spedycji. Będziesz przygotowany do pracy w obszarze różnych gałęzi transportu oraz w komunikacji zbiorowej i turystyce.
!!! UWAGA !!!
Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie" (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).
Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"
"NOWA MATURA" od 2005 roku
Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:
- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- geografia
- lub historia
- lub wiedza o społeczeństwie
"STARA MATURA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):
Ocena % punktów Ocena % punktów
2 30 3 50
3 55 4 75
4 70 5 100
5 85
cel 100
wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- geografia
- lub historia
- lub wiedza o społeczeństwie
"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:
Ocena Liczba punktów - poziom podstawowy Liczba punktów - poziom rozszerzony
Very poor (1) 0 0
Poor (2) 0 0
Mediocre (3) 30 30
Satisfactory (4) 55 55
Good (5) 70 70
Very good (6) 85 85
Excellent (7) 100 100
wybranych ocen z przedmiotu:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- geografia
- lub historia
- lub wiedza o społeczeństwie.