Kod | 1343 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Infrastruktury i Środowiska |
Kierunek studiów | Inżynieria środowiska |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Rodzaj cykli dydaktycznych | Semestr |
Liczba cykli dydaktycznych | 7 |
Opłaty | 2250 zł / semestr |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biuro rekrutacji: Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa telefon: 34 3250 584, 34 3250 714 e-mail: rekrutacja@pcz.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato. |
Adres WWW | https://wis.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/inzynieria-srodowiska-1 |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
-
Studia I stopnia - Obywatele Polscy
Tura 2 (17.07.2025 08:00 – 04.08.2025 15:00)
Wybierając ten kierunek zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do planowania, projektowania, budowy i nadzoru eksploatacyjnego sieci i instalacji budowlanych, systemów gospodarki komunalnej i wodnej. Otrzymasz kwalifikacje niezbędne do rozwiązywania problemów inżynierskich oraz podejmowania decyzji w oparciu o kryteria efektywności ekologicznej, energetycznej i ekonomicznej.
Program studiów dla kierunku Inżynieria środowiska jest na bieżąco dostosowywany do potrzeb rynku pracy i warunków zdobywania uprawnień zawodowych. Będąc absolwentem tego kierunku będziesz mógł ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalnościach:
- instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy kierowaniu robotami budowlanymi i projektowaniu,
- inżynieryjnej hydrotechnicznej, która umożliwia kierowanie robotami budowlanymi i projektowanie.
Ponadto, zdobyta w trakcie studiów wiedza pozwola naszym absorwentom ubiegać się o uprawnienia w gospodarce odpadami w zakresach:
- kierowania składowiskiem odpadów,
- spalarnią lub współspalarnią odpadów,
- zarządzaniem obiektami unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.
Realizacja części zajęć w formie wyjazdów terenowych oraz 4-tygodniowej praktyki zawodowej pozwala na uzupełnienie nabytej wiedzy teoretycznej o umiejętności praktyczne, dzięki wykonywaniu projektów, badań i pomiarów inżynierskich przeprowadzanych
w warunkach laboratoryjnych i/lub terenowych.
Dodatkową możliwością dla studentów jest uczestnictwo w programie międzynarodowym ERASMUS+ oraz realizacja własnych zainteresowań w ramach kół naukowych i projektów prowadzonych przez kadrę naukowo-dydaktyczną.
Ukończenie studiów pierwszego stopnia przygotowuje absolwenta do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Harmonogram studia niestacjonarne I stopnia
Zakresy
Gospodarka komunalna
Absolwent kierunku Inżynieria środowiska w zakresie Gospodarka komunalna posiada wiedzę z podstaw nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz umiejętności korzystania z niej w pracy zawodowej i życiu. Posiada wiedzę, umiejętności
i kompetencje niezbędne do opisu i oceny zasad kształtowania i rozwoju obszarów miejskich. Jest przygotowany do projektowania, wykonawstwa, eksploatacji i oceny działania urządzeń i obiektów technicznych tworzących systemy infrastruktury komunalnej z zakresu zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków, unieszkodliwiania odpadów i oczyszczania miast, instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych, ciepłowniczych, wentylacji i klimatyzacji oraz gazowych. Potrafi rozwiązywać problemy o charakterze projektowym, wykonawczym i eksploatacyjnym dotyczącym systemów gospodarki komunalnej i jest gotowy do podjęcia zadań inżynierskich związanych z:
- szeroko pojętą ochroną terenów zurbanizowanych,
- realizacją inwestycji uwzględniających zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego,
- zaopatrzeniem w wodę i oczyszczaniem ścieków,
- zagospodarowaniem odpadów komunalnych i przemysłowych,
- ochroną powietrza i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w systemach miejskich,
- wykorzystaniem produktów odpadowych do odzysku materii i energii,
- logistyką miejską,
- ochroną gleb i rewitalizacją obszarów zurbanizowanych,
- problemami eksploatacyjnymi sieci i instalacji infrastruktury komunalnej.
Inżynieria i gospodarka wodna
Absolwenci tego zakresu przygotowani są do rozwiązywania problemów gospodarki wodnej w różnej skali, zgodnie z wymogami ochrony środowiska i szeroko rozumianymi potrzebami społecznymi. Posiadają wiedzę umożliwiającą rozwiązywanie zadań projektowych, wykonawczych i kierowniczych występujących w określonych warunkach przyrodniczych, hydrologicznych, hydraulicznych i geotechnicznych. Ponadto potrafią rozpoznawać procesy kształtujące zasoby wodne. Specjaliści w zakresie inżynierii i gospodarki wodnej są przygotowani do realizacji inwestycji z zakresu regulacji i renaturyzacji rzek, budownictwa wodnego, melioracji wodnych, wodociągów i kanalizacji, ochrony przeciwpowodziowej i służących ograniczeniu skutków suszy. Potrafią również rozwiązywać zagadnienia związane z ujmowaniem wód z zasobów podziemnych i powierzchniowych, budową zbiorników retencyjnych, zaopatrzeniem w wodę na potrzeby bytowe, gospodarcze i rolnicze, oczyszczaniem różnego rodzaju ścieków oraz realizacją odwodnień budowlanych. Do kompetencji Absolwenta należy:
- interpretacja wpływu budowli wodnych na ekosystemy,
- ocena stanu jakości wód oraz przygotowanie programów ich poprawy i ochrony,
- przygotowanie i wdrażanie programów zintegrowanego gospodarowania wodami,
- sporządzanie studiów hydrologicznych, hydraulicznych i geotechnicznych dla celów inżynierii wodno-melioracyjnej.
Program studiów inżynierskich uwzględnia najważniejsze podstawy racjonalnej gospodarki wodnej i jest odpowiedzią na zachodzące obecnie zmiany klimatyczne oraz ekstremalne zjawiska meteorologiczno-hydrologiczne, pojawiające się ze zwiększoną częstotliwością.
Sieci i instalacje budowlane
Absolwent tego zakresu przygotowany jest do planowania, projektowania, budowy i nadzoru eksploatacyjnego sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Student na każdym etapie kształcenia poznajeinterdyscyplinarność i wzajemnie interakcje związane z tą tematyką poprzez jej powiązanie z tworzonymi przez sieci, instalacje, urządzenia i budynki systemami instalacyjno-budowlanymi. Ponadto poznaje oddziaływanie tych systemów na środowisko wewnętrzne
i zewnętrzne. W szczególności student uzyskuje wiedzę i umiejętności z zakresu:
- nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych zapewniających bezpieczeństwo i komfort użytkowania budynków - systemów budowlano-instalacyjnych,
- energooszczędnych i ekologicznych systemów ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej, w tym z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, spełniających wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków - systemów instalacyjno-budowlanych i poprawy jakości powietrza (m.in. ograniczanie smogu),
- efektywnych i zrównoważonych systemów zaopatrzenia w wodę, zaopatrzenia w gaz, odprowadzania i oczyszczania ścieków w budynkach - systemów budowlano-instalacyjnych,
- komputerowych metod projektowania sieci i instalacji budowlanych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwent kierunku Inżynieria Środowiska ma szerokie kompetencje w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodno-ściekowej, budownictwa komunalnego oraz zarządzania zasobami naturalnymi, stąd możliwe opcje zatrudnienia to:
- Przemysł i sektor prywatny
- Biura projektowe i firmy inżynieryjne - projektowanie systemów wodociągowych, kanalizacyjnych oraz instalacji grzewczych i wentylacyjnych.
- Przemysł wodociągowo-kanalizacyjny - eksploatacja i modernizacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, zarządzanie systemami dostaw wody i odbioru ścieków.
- Sektor budowlany - wdrażanie rozwiązań z zakresu zielonego budownictwa i zrównoważonego rozwoju, projektowanie systemów odzysku wody deszczowej oraz wentylacji mechanicznej i rekuperacji.
- Gospodarka odpadami - zarządzanie instalacjami przetwarzania i recyklingu odpadów, praca w zakładach termicznego przetwarzania odpadów, kompostowniach, biogazowniach, biometanowniach.
- Sektor usługowy
- Firmy konsultingowe świadczące doradztwo w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej i zarządzania odpadami, wykonujące audyty środowiskowe i doradztwo energetyczne.
- Laboratoria środowiskowe - badania jakości wody, gleby, powietrza i ścieków, analizy związane z monitoringiem środowiskowym i oceną oddziaływania na środowisko.
- Sektor publiczny
- Jednostki samorządowe i administracja publiczna (urzędy miast i gmin, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, inspekcje ochrony środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)
- Samozatrudnienie w ramach własnej działalności gospodarczej.
!!! UWAGA !!!
Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie" (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).
Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"
"NOWA MATURA" od 2005 roku
Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:
- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"STARA MATURA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):
Ocena % punktów Ocena % punktów
2 30 3 50
3 55 4 75
4 70 5 100
5 85
cel 100
wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:
Ocena Liczba punktów - poziom podstawowy Liczba punktów - poziom rozszerzony
Very poor (1) 0 0
Poor (2) 0 0
Mediocre (3) 30 30
Satisfactory (4) 55 55
Good (5) 70 70
Very good (6) 85 85
Excellent (7) 100 100
wybranych ocen z przedmiotu:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna.