Kod | 1341 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Infrastruktury i Środowiska |
Kierunek studiów | Energetyka |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Rodzaj cykli dydaktycznych | Semestr |
Liczba cykli dydaktycznych | 7 |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biuro rekrutacji: Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa telefon: 34 3250 584, 34 3250 714 e-mail: rekrutacja@pcz.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato. |
Adres WWW | https://wis.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/energetyka-1 |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
-
Studia I stopnia - Obywatele Polscy
Tura 2 (17.07.2025 08:00 – 04.08.2025 15:00)
Studenci kierunku Energetyka zdobywają kompleksowe wykształcenie w obszarach związanych z ekologicznym wytwarzaniem, transportem oraz dystrybucją ciepła i elektryczności pochodzących zarówno z odnawialnych, jak i konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych źródeł energii. Wykształcenie to oparte jest na wiedzy technicznej z obszaru m.in. techniki cieplnej, budowy i eksploatacji systemów energetycznych oraz oddziaływania technologii energetycznych na środowisko.
Kształcenie na kierunku realizowane jest w bezpośrednim powiązaniu z działalnością zawodową i gospodarczą szeroko rozumianej branży energetycznej. Program realizowany na kierunku został opracowany m.in. w oparciu o zapotrzebowanie na konkretną wiedzę i umiejętności, jakimi powinni dysponować absolwenci kierunku Energetyka, formułowane przez przedsiębiorstwa działające w branży energetycznej oraz te, w których zagadnienia energetyczne stanowią istotną część ich działalności.
Organizacja procesu nauczania na kierunku Energetyka o profilu praktycznym obejmuje dualny sposób kształcenia. Jest to połączenie kształcenia teoretycznego (realizowanego na uczelni) z kształceniem praktycznym (realizowanym poprzez praktykę zawodową poza uczelnią). Praktyka zawodowa trwająca łącznie 6 miesięcy (tj. 2 miesiące w semestrze V i 4 miesiące w semestrze VI), ma na celu zastosowanie i pogłębienie zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego. Taka forma studiów jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy – jako jedna z możliwości przygotowania i pozyskania pracowników przez pracodawców, którzy podczas praktyki w zakładzie pracy mają możliwość zaproponowania studentom stażu i zatrudnienia w firmie. Dla studentów praktyka w przedsiębiorstwie współpracującym z Uczelnią to szansa na zdobycie doświadczenia praktycznego, zbieżnego z tematyką studiów, jak również kompetencji miękkich (kompetencji społecznych).
Harmonogram studia stacjonarne I stopnia (profil praktyczny)
Program studiów stacjonarnych I-go stopnia uwzględnia możliwość wyboru przez studenta od trzeciego semestru jednego z dwóch zakresów kształcenia:
Odnawialne źródła energii
Student zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu energetyki rozproszonej (np.: Systemy energetyki słonecznej, Energetyka wodna i wiatrowa, Instalacja PV), a poza tym również z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa (np.: Alternatywne źródła ciepła, Energetyczne wykorzystanie biomasy, Pompa ciepła-projekt). Przedmioty obieralne w ramach danego zakresu kształcenia zawierają dużą liczbę zajęć laboratoryjnych oraz projektowych, co pozwala studentom zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie najnowszych rozwiązań systemowych energetyki konwencjonalnej oraz odnawialnej.
Nieodnawialne źródła energii
Zakres dotyczący energetyki konwencjonalnej pozwala zapoznać się studentowi z podstawowymi zagadnieniami z zakresu technologii energetycznych (np.: Ogniwa paliwowe, Magazynowanie energii, Technologie wodorowe), jak również ochrony środowiska (np.: System wentylacji-projekt, Wymagania emisyjne w energetyce, Pomiary zanieczyszczeń środowiska, Urządzenia odpylające-projekt).
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci kierunku Energetyka znajdują zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki związanych z produkcją, przesyłem, dystrybucją oraz zarządzaniem energią. Dzięki interdyscyplinarnemu przygotowaniu w oparciu o nasz program nauczania mogą pracować zarówno w przemyśle, jak i sektorze publicznym oraz prywatnym.
Energetyka praktyczna
- Przemysł i sektor prywatny
- Elektrownie i elektrociepłownie – praca przy eksploatacji i zarządzaniu systemami energetycznymi (elektrownie konwencjonalne, wodne, jądrowe, farmy wiatrowe, fotowoltaiczne).
- Przemysł energetyczny – udział w budowie i modernizacji elektrowni oraz systemów przesyłowych.
- Przemysł chemiczny i ciężki – zarządzanie energetyką zakładową oraz optymalizacja procesów energetycznych.
- Firmy energetyczne i dystrybucyjne – praca przy projektowaniu, obsłudze i konserwacji sieci elektroenergetycznych.
- Firmy z branży odnawialnych źródeł energii (OZE) – rozwój projektów związanych z fotowoltaiką, energetyką wiatrową, geotermią, biomasą.
- Firmy inżynieryjne i projektowe – projektowanie systemów energetycznych, instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz chłodniczych.
- Sektor usługowy i firmy konsultingowe
- Firmy konsultingowe – doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, przeprowadzanie audytów energetycznych oraz doradztwo przy wdrażaniu rozwiązań OZE.
- Firmy budowlane – optymalizacja instalacji energetycznych w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych zgodnie z normami efektywności energetycznej.
- Audytor energetyczny – praca przy certyfikowaniu budynków i procesów pod kątem energooszczędności.
- Laboratoria badawcze i kontrolne
- Laboratoria zajmujące się badaniami nad nowoczesnymi technologiami energetycznymi.
- Ośrodki badań nad paliwami alternatywnymi i technologiami niskoemisyjnymi.
- Sektor publiczny
- Urzędy i instytucje państwowe – praca w departamentach zajmujących się gospodarką energetyczną, ochroną środowiska i wdrażaniem strategii energetycznych (np. Ministerstwo Klimatu i Środowiska).
- Państwowe instytucje energetyczne – praca w spółkach i agencjach energetycznych, takich jak Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea.
- Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” – zarządzanie energetyką w obiektach hydrotechnicznych, takich jak elektrownie wodne.
- Inspekcje środowiskowe i energetyczne – kontrola i nadzór nad działaniem systemów energetycznych oraz zgodnością inwestycji z przepisami ochrony środowiska.
- Samozatrudnienie w ramach własnej działalności gospodarczej. Zakłady związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii
!!! UWAGA !!!
Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie" (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).
Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"
"NOWA MATURA" od 2005 roku
Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:
- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"STARA MATURA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):
Ocena % punktów Ocena % punktów
2 30 3 50
3 55 4 75
4 70 5 100
5 85
cel 100
wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:
Ocena Liczba punktów - poziom podstawowy Liczba punktów - poziom rozszerzony
Very poor (1) 0 0
Poor (2) 0 0
Mediocre (3) 30 30
Satisfactory (4) 55 55
Good (5) 70 70
Very good (6) 85 85
Excellent (7) 100 100
wybranych ocen z przedmiotu:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub biologia
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna.