Studia I stopnia - dla kandydatów zagranicznych

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Finanse i rachunkowość w biznesie

Szczegóły
Kod 1283
Jednostka organizacyjna Wydział Zarządzania
Kierunek studiów Finanse i rachunkowość w biznesie
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Rodzaj cykli dydaktycznych Semestr
Liczba cykli dydaktycznych 6
Opłaty 2000 zł / semestr
Adres komisji rekrutacyjnej Biuro rekrutacji:
Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej
ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa
telefon: 34 3250 584, 34 3250 714
e-mail: rekrutacja@pcz.pl
Godziny otwarcia sekretariatu Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato.
Adres WWW https://wz.pcz.pl/studia/studia-i-stopnia/finanse-i-rachunkowosc-w-biznesie
Wymagany dokument
  • Matura
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Studia I stopnia - Obywatele Polscy
    Tura 2 (17.07.2025 08:00 – 04.08.2025 15:00)

Studiowanie na kierunku Finanse i Rachunkowość w Biznesie pozwala pozyskać profesjonalną wiedzę z zakresu finansów, ryzyka w finansach, rachunkowości, podatków oraz funkcjonowania instytucji finansowych, w tym banków, towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, a także instytucji publicznych. Finanse i Rachunkowość w Biznesie  to kierunek stworzony przy współudziale świata biznesu, umożliwia uzyskanie praktycznych umiejętności analizy podstawowych zjawisk mikro- i makroekonomicznych oraz kondycji finansowej gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i innych organizacji. Jako Absolwent będziesz przygotowany do samodzielnego projektowania przedsięwzięć finansowych i efektywnego rozwiązywania problemów zarządzania.

Specjalności (zakresy nauczania) na kierunku:
  • Menedżer finansowy
  • Rachunkowość i podatki
  • Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami
Specjalność Menedżer finansowy

 Wartością dodaną specjalności „Menadżer finansowy” jest połączenie teorii z zakresu podstaw zarządzania finansami z umiejętnością rozwiązywania dylematów praktyki życia gospodarczego. Koncentrujemy się na przekazaniu specjalistycznej wiedzy z obszaru szeroko rozumianej polityki finansowej podmiotów gospodarczych, korporacji jak również jednostek samorządu terytorialnego, które wspomagamy organizując warsztaty naukowe z przedstawicielami świata biznesu, kadry menadżerskiej wysokiego i średniego szczebla (od dyrektorów finansowych największych korporacji do naczelników urzędów skarbowych).

Nauczysz się

Jako absolwent tej specjalności zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu specyfiki zarządzania finansami w podmiotach gospodarczych oraz jednostkach samorządu terytorialnego. Będziesz dysponował umiejętnościami w zakresie doboru i wykorzystania narzędzi analitycznych umożliwiających podejmowanie optymalnych decyzji finansowych zarówno na poziomie operacyjnym jak i strategicznym w podmiotach gospodarczych, niezależnie od ich struktury organizacyjnej. U nas zdobędziesz wiedzę o wpływie determinant makroekonomicznych  na podstawy gospodarowania finansami w tym procesy zarządzania ryzykiem, bariery pozyskiwania kapitału z uwzględnieniem źródeł finansowania poprzez rynki finansowe i sektor bankowy. Ponadto zapoznasz się z problemami kalkulowania efektywności projektów inwestycyjnych oraz zasad budżetowania w przedsiębiorstwie i jednostkach samorządu terytorialnego.

Twoja przyszłość

Absolwent naszej specjalności znajdzie zatrudnienie w szerokiej grupie podmiotów sektora prywatnego oraz publicznego a w szczególności w departamentach finansowych instytucji finansowych w tym banków, firm leasingowowych, doradczych, audytorskich oraz w działach finansowych jednostek publicznych. Zdobędzie zatem umiejętności predysponujące do zajmowania stanowisk na poziomie menadżera finansowego, dyrektora finansowego, analityka, doradcy inwestycyjnego czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Będzie specjalistą przygotowanym na wyzwania i zagrożenia wynikające z rosnącego ryzyka w działalności gospodarczej.

 
Specjalność Rachunkowość i podatki

Wybierając specjalność rachunkowość i podatki zdobędziesz wiedzę teoretyczną i cenioną przez pracodawców wiedzę praktyczną! Na naszej specjalności kładziemy nacisk na zdobycie wiedzy z zakresu rachunkowości i podatków oraz praktycznych umiejętnościach związanych z wdrożeniem tej wiedzy w praktyce. W tym celu angażujemy najlepszych specjalistów z zakresu rewizji finansowej, doradztwa podatkowego, audytu wewnętrznego oraz księgowości, którzy są gwarantem najwyższej jakości kształcenia na specjalności rachunkowość i podatki. Na tej specjalności będziesz mieć możliwość zdobycia doświadczenia z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów informatycznych, co jest dzisiaj niezbędną kompetencją, aby skutecznie konkurować na rynku pracy.

Nauczysz się

Na specjalności Rachunkowość i podatki nauczysz się podejmowania decyzji podatkowych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych. Zdobędziesz wiedzę z zakresu rachunkowości finansowej i budżetowej. W toku studiów zdobędziesz umiejętności sporządzania sprawozdań finansowych z uwzględnieniem konsolidacji. Poznasz narzędzia rachunkowości i rachunku kosztów wykorzystywane zarówno w małych, średnich jak i dużych podmiotach. Nauczysz się prowadzić uproszczone formy rachunkowości wykorzystywane w biurach rachunkowych.

Twoja przyszłość

Będąc Absolwentem naszej specjalności znajdziesz zatrudnienie w komórkach finansowo-księgowych wielkich korporacji, w jednostkach sektora finansów publicznych, w biurze rachunkowym. Obecnie specjaliści z zakresu rachunkowości i podatków są również poszukiwani w bankach i instytucjach państwowych. Będziesz także przygotowany do prowadzenia księgowości we własnej działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje:

Swoje zainteresowania możesz rozwijać w prężnie działającym Kole Naukowym „BUCHALTER”, gdzie przygotowujemy dla Ciebie warsztaty naukowe, organizujemy konferencje naukowe oraz spotkania ze specjalistami z zakresu rachunkowości i podatków, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Czekamy na ciekawych świata Studentów, którzy chcą spróbować swoich sił. Pamiętajcie – księgowi są stale poszukiwani na rynku pracy.

 

Specjalność Zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami

Na specjalności zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami zdobędziesz wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w obszarze inwestycji oraz rynku nieruchomości. Pozyskasz wysokie kompetencje w zakresie znajomości rynku nieruchomości oraz jego obsługi, niezbędne w momencie wejścia na rynek pracy i dalszej współpracy z podmiotami sektora nieruchomości oraz podmiotami realizującymi różnego rodzaju inwestycje. Nasza specjalność umożliwi Ci oraz ułatwi karierę zawodową w obszarze inwestowania oraz na rynku nieruchomości, szczególnie w obszarze zarządzania, pośrednictwa oraz wyceny nieruchomości. Dzięki  umowie zawartej pomiędzy Politechniką Częstochowską i Krajową Izbą Gospodarki Nieruchomościami wraz z ukończeniem studiów na specjalności zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami masz możliwość starania się o licencję Zarządcy Nieruchomości KIGN i licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami KIGN.

Nauczysz się

Studiując na naszej specjalności uzyskasz fundamentalną wiedzę i umiejętności w zakresie gospodarowania i zarządzania nieruchomościami, przygotowania i oceny projektów inwestycyjnych, budowy strategii inwestycyjnej (zarówno na rynku finansowym, jak i na rynku dóbr rzeczowych), ubezpieczeń, zarządzania ryzykiem w działalności gospodarczej oraz działalności licencjonowanego zawodu doradcy inwestycyjnego. Wiedzę i umiejętności z wymienionych obszarów możesz pogłębiać na prowadzonej przez naszą Katedrę specjalności o tej samej nazwie na drugim stopniu studiów.

Twoja przyszłość 

Absolwenci naszej specjalności posiadają odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje, aby podjąć  pracę w zawodzie: specjalisty i analityka opłacalności projektów inwestycyjnych, doradcy inwestycyjnego, pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomościami, rzeczoznawcy majątkowego. Wykształcenie, które zdobędziesz studiując na naszej specjalności, zapewni Ci odpowiednie przygotowanie do pracy w następujących podmiotach: przedsiębiorstwa (działy: finansowe i inwestycji), instytucje finansowe, banki, fundusze inwestycyjne, firmy konsultingowe, ubezpieczeniowe, etc., urzędy administracji samorządowej i państwowej, firmy deweloperskie, biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, biura zarządzania nieruchomościami, kancelarie rzeczoznawców majątkowych, spółdzielnie mieszkaniowe, własna działalność gospodarcza.

Ukończenie specjalności inwestycje i nieruchomości otworzy przed Tobą ścieżkę kariery zawodowej, zagwarantuje Ci szybki rozwój i daje możliwość wysokiego wynagrodzenia.

Dodatkowe informacje

Prężnie działające Studenckie Koła Naukowe przy Katedrze Ekonomii, Inwestycji i Nieruchomości: Bezpieczny Krąg, FaMa Business Leaders Club, Menedżer Nieruchomości, Menedżer Ryzyka, Równoważnik, TNOiK działające przy WZ PCz,
Wysoko wyspecjalizowana kadra z licencjami pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządzania nieruchomościami oraz uprawnieniami w zakresie wyceny nieruchomości,
Współpraca ze Śląskim Stowarzyszeniem Rzeczoznawców Majątkowych (odział Częstochowa),
Studenci mają zapewniony dostęp do zasobów Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami AMRON, którego właścicielem jest Związek Banków Polskich,
Absolwenci naszej specjalności uzyskują licencję Zarządcy Nieruchomości KIGN, licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami KIGN.


!!! UWAGA !!!

Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie"  (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).

Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"

 

"NOWA MATURA" od 2005 roku

Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:

- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony

- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony

- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej



 Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     geografia

-     lub historia

-     lub wiedza o społeczeństwie

"STARA MATURA"

Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):

Ocena   % punktów     Ocena   % punktów

       2       30                    3      50

       3       55                    4      75

       4       70                    5      100

       5       85

       cel    100

wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:

- język polski

- język obcy nowożytny

- matematyka

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny

 

Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     geografia

-     lub historia

-     lub wiedza o społeczeństwie

 

"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"

Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:

Ocena               Liczba punktów - poziom podstawowy               Liczba punktów - poziom rozszerzony

Very poor (1)                                       0                                                                0

Poor (2)                                                0                                                                0

Mediocre (3)                                     30                                                               30

Satisfactory (4)                                 55                                                               55

Good (5)                                            70                                                               70

Very good (6)                                   85                                                                85

Excellent (7)                                     100                                                            100

wybranych ocen z przedmiotu:

- język polski

- język obcy nowożytny

- matematyka

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny

 

Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     geografia

-     lub historia

-     lub wiedza o społeczeństwie.