Studia I stopnia - Obywatele Polscy

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Automatyka i Robotyka

Szczegóły
Kod 624
Jednostka organizacyjna Wydział Elektryczny
Kierunek studiów Automatyka i robotyka
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Rodzaj cykli dydaktycznych Semestr
Liczba cykli dydaktycznych 8
Opłaty 2300 zł / semestr
Adres komisji rekrutacyjnej Biuro rekrutacji:
Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej
ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa
telefon: 34 3250 584, 34 3250 714
e-mail: rekrutacja@pcz.pl
Godziny otwarcia sekretariatu Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato.
Adres WWW https://we.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/automatyka-i-robotyka
Wymagany dokument
  • Matura
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Celem ogólnym kształcenia na kierunku Automatyka i Robotyka jest przygotowanie absolwenta do konstruktywnej i kreatywnej działalności w obszarze szeroko rozumianych zagadnień z zakresu automatyki oraz robotyki. Realizowane kształcenie obejmuje wiedzę teoretyczną w stopniu umożliwiającym rozwijanie działalności naukowej i innowacyjnej oraz wiedzę praktyczną w zakresie projektowania, konstrukcji i eksploatacji urządzeń oraz systemów automatyki i robotyki. Absolwent jest przygotowany do kontynuowania kształcenia na studiach odpowiednio: po pierwszym stopniu - drugiego i po drugim stopniu - trzeciego stopnia (studia doktoranckie).

Studia pierwszego stopnia na kierunku Automatyka i Robotyka pozwalają uzyskać wiedzę i zdobyć umiejętności niezbędne do wdrażania i eksploatacji urządzeń, systemów automatyki oraz robotów przemysłowych. Absolwenci są przygotowani do kreowania postępu technicznego i jednocześnie posiadają umiejętności podejmowania twórczych przedsięwzięć inżynierskich oraz kierowania zespołami ludzkimi. Uzyskana wiedza umożliwia absolwentom aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym, w tym na samodzielne prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie zarówno projektowania i instalacji zintegrowanych systemów automatyki i robotyki, jak również ich eksploatacji oraz serwisu. Kształcenie przez pierwsze semestry jest realizowane z zakresu przedmiotów podstawowych (matematyka, fizyka i informatyka), ogólnych (język angielski, podstawy ekonomii, ochrona własności intelektualnej, podstawy organizacji i zarządzania) oraz kierunkowych związanych z automatyką, elektroniką, napędami elektrycznymi, robotyką, metodami sterowania procesami przemysłowymi, metodami sztucznej inteligencji i systemami inteligentnymi, a także urządzeniami i systemami pomiarowymi, sterownikami i regulatorami przemysłowymi oraz metodami komputerowego wspomagania projektowania układów sterowania. Po ukończeniu czwartego semestru (na studiach stacjonarnych) i piątego semestru (na studiach niestacjonarnych) program studiów umożliwia zindywidualizowanie dalszego kształcenia poprzez wybór zakresu, na których studenci uzyskują wiedzę z zakresu przedmiotów zakresowych i obieralnych.

Absolwenci po ukończeniu studiów i obronie pracy dyplomowej uzyskują tytuł zawodowy inżyniera automatyki i robotyki. Absolwent studiów pierwszego stopnia może podjąć studia drugiego stopnia.

Zakresy:

- Automatyzacja Procesów

Absolwenci zakresu Automatyzacja Procesów zdobywają wszechstronną wiedzę z: robotyzacji przemysłowej, mechatroniki, cyfrowego przetwarzania sygnałów, pomiarów przemysłowych, metod diagnostyki, projektowania układów napędowych, elektronicznych systemów zabezpieczeń, sterowników PLC i systemów SCADA. Uzyskują tym samym gruntowne przygotowanie do rozwiązywania praktycznych problemów i realizacji projektów związanych ze sterowaniem układami automatyki i robotyki w oparciu o wykorzystanie techniki sterowania mikroprocesorowego. Przekazywana wiedza i umiejętności umożliwią wykonywanie zadań związanych z układami automatyki zarówno ciągłej, jak i dyskretnej, ze szczególnym uwzględnieniem metod sterowania komputerowego. Pozwala to absolwentom podjąć pracę na stanowiskach projektantów nowoczesnych systemów automatyzacji, inżynierów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu układów automatyki oraz robotyki w zakładach przemysłowych, inżynierów konstruktorów w firmach projektujących i produkujących urządzenia automatyki.

- Przemysłowe Systemy Informatyczne

Absolwenci zakresu Przemysłowe Systemy Informatyczne zdobywają gruntowną wiedzę z: metod analizy i przetwarzania obrazów, sterowników PLC i systemów SCADA, metod statystycznych w systemach przemysłowych, programowania w języku Pyton, przemysłowych systemów czasu rzeczywistego, metod sztucznej inteligencji w automatyce, systemów automatyki domowej, modelowania i symulacji. Uzyskują zatem wszechstronne przygotowanie z zakresu projektowania, wdrażania i obsługi przemysłowych systemów informatycznych. Zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności pozwalają absolwentom na podjęcie pracy w charakterze konstruktorów układów automatyki przemysłowej, integratorów systemów kontrolno-sterujących, inżynierów utrzymania ruchu systemów automatyki. Absolwenci mogą także uzyskać pracę na stanowiskach inżynierskich w firmach prowadzących usługi serwisowe, marketingowe oraz handlowe w obszarze urządzeń automatyki i systemów informatycznych.


!!! UWAGA !!!

Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie"  (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).

Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"

 

"NOWA MATURA" od 2005 roku

Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:

- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony

- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony

- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej



 Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     fizyka

-     lub fizyka z astronomią

-     lub chemia

-     lub informatyka

-     lub technologia informacyjna

"STARA MATURA"

Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):

Ocena   % punktów     Ocena   % punktów

       2       30                    3      50

       3       55                    4      75

       4       70                    5      100

       5       85

       cel    100

wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:

- język polski

- język obcy nowożytny

- matematyka

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny

 

Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     fizyka

-     lub fizyka z astronomią

-     lub chemia

-     lub informatyka

-     lub technologia informacyjna

 

"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"

Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:

Ocena               Liczba punktów - poziom podstawowy               Liczba punktów - poziom rozszerzony

Very poor (1)                                       0                                                                0

Poor (2)                                                0                                                                0

Mediocre (3)                                     30                                                               30

Satisfactory (4)                                 55                                                               55

Good (5)                                            70                                                               70

Very good (6)                                   85                                                                85

Excellent (7)                                     100                                                            100

wybranych ocen z dyplomu:

- język polski

- język obcy nowożytny

- matematyka

- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny

 

Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:

-     fizyka

-     lub fizyka z astronomią

-     lub chemia

-     lub informatyka

-     lub technologia informacyjna

.