Kod | 325 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Zarządzania |
Kierunek studiów | Bezpieczeństwo i higiena pracy |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Rodzaj cykli dydaktycznych | Semestr |
Liczba cykli dydaktycznych | 7 |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biuro rekrutacji: Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa telefon: 34 3250 584, 34 3250 714 e-mail: rekrutacja@pcz.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato. |
Adres WWW | https://wz.pcz.pl/studia/studia-i-stopnia/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Studia stacjonarne I stopnia na kierunku "BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY" trwają 7 semestrów i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY posiada wiedzę dotyczącą podstawowych zasad kształtowania bezpieczeństwa i higieny w środowisku pracy i potrafi wykorzystać tę wiedzę w praktyce działania organizacji różnego typu; zna podstawowe przepisy prawa dotyczącego ochrony pracy i potrafi wykorzystać te przepisy w działaniach na rzecz kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy; posiada wiedzę z zakresu psychologii i socjologii i potrafi wykorzystać tę wiedzę w działaniach na rzecz poprawy kultury bezpieczeństwa; posiada wiedzę z zakresu fizjologii i higieny przemysłowej i potrafi ją wykorzystać w działaniach na rzecz ergonomii i ochrony zdrowia pracowników; potrafi zidentyfikować i dokonać pomiaru czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy oraz dokonać oceny zagrożeń, jakie mogą stwarzać te czynniki; potrafi dokonać oceny ergonomicznej oraz zorganizować stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii; potrafi dokonać analizy i oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą na różnych stanowiskach pracy; potrafi dokonać analizy wypadków przy pracy, ustalić okoliczności i przyczyny wypadków a także przeprowadzić postępowanie w przypadku choroby zawodowej; potrafi ocenić zagrożenia pożarowe, umie postępować w przypadku pożaru oraz podjąć działania ratowniczo-gaśnicze; potrafi zidentyfikować zadania służby bhp oraz zastosować metody odpowiednie do tych zadań a także właściwie zorganizować pracę służby bhp; potrafi dokonać analizy zagrożeń wynikających z wykorzystywania maszyn i urządzeń na różnym etapie cyklu ich życia oraz zaprojektować działania profilaktyczne, w tym dobrać środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.
Ponadto, absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY posiada wiedzę z zakresu ochrony środowiska i potrafi ją wykorzystać do kształtowania bezpieczeństwa i zdrowia środowiskowego; potrafi zastosować wiedzę chemiczną w bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zapobiegać podstawowym zagrożeniom w procesach chemicznych a także zna podstawowe metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu prostych zadań inżynierskich z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy, ma podstawową wiedzę dotyczącą zarządzania oraz prowadzenia działalności gospodarczej; potrafi pozyskiwać informacje z różnych źródeł, integrować zebrane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie; rozumie potrzebę rozwoju osobistego przez całe życie; potrafi określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania a także potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób; potrafi współdziałać i pracować w grupie; ma świadomość konieczności działania w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowej.
Absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY poznaje wybrany język obcy (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Absolwent studiów pierwszego stopnia uzyskuje tytuł inżyniera i jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) na uczelniach prowadzących kierunek BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY lub ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI.
Absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY jest przygotowany do podjęcia pracy związanej z ochroną zdrowia i życia człowieka w środowisku pracy a zwłaszcza w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy:
- w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach,
- w zakładach świadczących usługi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
- w organach nadzoru nad przestrzeganiem warunków pracy, w zakładach służby zdrowia, świadczących usługi medyczne dla ludności (zakłady rehabilitacji, odnowy biologicznej,
- w jednostkach naukowo-badawczych prowadzących projektowanie i wdrażanie rozwiązań technicznych minimalizujących skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka,
- w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy,
- w szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej, zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004r (Dz. U. Nr 246 poz. 2467 i 2468) absolwent kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY może pracować na stanowisku starszego inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (wymagany co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp), starszego specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (wymagany co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp) oraz na głównego specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy (wymagany co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp).
W ramach studiów na kierunku BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY możesz pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać praktykę w jednym z zakresów:
- Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy,
- Edukacja w BHP.
Ważna uwaga:
Wybór specjalności odbywa się w terminie późniejszym - na drugim roku studiów. Uruchamiane będą tylko te specjalności, na które zgłosi się co najmniej 25 osób.
Zakres: "Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy"
Absolwent zakresu "Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy" uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie wykorzystania współczesnych koncepcji zarządzania do zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz w zakresie projektowania, wdrażania i audytowania systemów zarządzania bezpieczeństwem pracy i ochroną środowiska a także wykorzystania różnorodnych narzędzi i technik do doskonalenia i integracji tych systemów.
Zakres: "Edukacja w BHP"
Absolwent zakresu "Edukacja w BHP" uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące dydaktyki w szkoleniach, organizacji szkoleń z zakresu bhp, wykorzystania współczesnych metod i technik prowadzenia szkoleń, projektowania i konstruowania pakietów edukacyjnych, wykorzystania narzędzi oceny efektywności szkoleń oraz zastosowania technologii informacyjnych w szkoleniach.
!!! UWAGA !!!
Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie" (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).
Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"
"NOWA MATURA" od 2005 roku
Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:
- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"STARA MATURA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):
Ocena % punktów Ocena % punktów
2 30 3 50
3 55 4 75
4 70 5 100
5 85
cel 100
wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:
Ocena Liczba punktów - poziom podstawowy Liczba punktów - poziom rozszerzony
Very poor (1) 0 0
Poor (2) 0 0
Mediocre (3) 30 30
Satisfactory (4) 55 55
Good (5) 70 70
Very good (6) 85 85
Excellent (7) 100 100
wybranych ocen z dyplomu:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna.