Kod | 1264 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Elektryczny |
Kierunek studiów | Elektromobilność i energia odnawialna |
Forma studiów | Niestacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Rodzaj cykli dydaktycznych | Semestr |
Liczba cykli dydaktycznych | 8 |
Opłaty | 2100 zł / semestr |
Adres komisji rekrutacyjnej | Biuro rekrutacji: Budynek Główny Politechniki Częstochowskiej ul. Gen. J. H. Dabrowskiego 71, pokój 2c (parter), 42-201 Częstochowa telefon: 34 3250 584, 34 3250 714 e-mail: rekrutacja@pcz.pl |
Godziny otwarcia sekretariatu | Dyżury komisji rekrutacyjnej https://pcz.pl/kandydat/rekrutacja/dyzury-zespolow-rekrutacyjnych-lato. |
Adres WWW | https://we.pcz.pl/kandydat/studia-i-go-stopnia/elektromobilnosc-i-energia-odnawialna |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Kierunek Elektromobilność i Energia Odnawialna jest jednym z pierwszych kierunków o takim profilu na uczelniach technicznych w Polsce, otwieranym z myślą o zapewnieniu absolwentom przygotowania do działalności w nowoczesnych gałęziach gospodarki o ogromnych perspektywach rozwoju.
Celem kształcenia na kierunku Elektromobilność i Energia Odnawialna Pierwszego stopnia jest przygotowanie absolwentów do działalności w zakresie zagadnień należących do szeroko rozumianej elektromobilności oraz w obszarze wytwarzania, przesyłu, magazynowania i przetwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Kierunek Elektromobilność i Energia Odnawialna jest przypisany do dyscypliny automatyka, elektronika i elektrotechnika. Ogólne cele kształcenia to zapewnienie absolwentom wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do projektowania, wdrażania, integracji i eksploatacji specjalistycznych układów i urządzeń elektromechanicznych, elektronicznych i układów automatyki wspomaganych systemami informatycznymi lub układami wbudowanymi w dziedzinie elektromobilności i wykorzystania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Absolwent ma być przygotowany do podejmowania zarówno typowych, jak również nowatorskich, kreujących postęp techniczny przedsięwzięć inżynierskich, oraz posiadać kompetencje miękkie niezbędne do kierowania zespołami ludzkimi podczas realizacji zadań projektowych. W szczególności absolwent ma posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na wykorzystywanie nowoczesnych technologii i narzędzi komputerowych w wymienionych dziedzinach. Absolwent ma znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, w szczególności terminologię specjalistyczną w języku angielskim z dziedziny elektromobilności i systemów energii odnawialnej.
Zakresy:
- Pojazdy Elektryczne
Kształcenie prowadzone jest w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji nowoczesnych układów elektrycznych, elektronicznych i energoelektronicznych oraz elektromechanicznych stosowanych w nowoczesnych pojazdach w szczególności w samochodach z napędem elektrycznym lub hybrydowym i w elektrycznych robotach mobilnych. Student zdobywa wiedzę i umiejętności w obszarze budowy, eksploatacji i diagnostyki elektrycznych podsystemów pojazdów, elektrycznych i hybrydowych układów napędowych, czujników i technologii komunikacyjnych, inżynierii niezawodności, systemów wspomagania kierowania pojazdem, systemów bezpieczeństwa chroniących uczestników ruchu drogowego, pojazdów autonomicznych, modelowania 3D i symulacji działania podzespołów w pojazdach, ładowania pojazdów elektrycznych, magazynowania i odzyskiwania energii w pojazdach. Rozszerzona wiedza i umiejętności z elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki samochodowej uzupełnione kompetencjami językowymi i miękkimi otwiera przed absolwentami możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego na lokalnym i globalnym rynku pracy. Absolwenci znajdą pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, eksploatacją klasycznych pojazdów z silnikiem spalinowym, pojazdów z napędem hybrydowym i w pełni elektrycznych, w biurach projektowych i centrach badawczo-rozwojowych firm, szczególnie z branży motoryzacyjnej, transportu i spedycji.
- Inżynieria Elektryczna w Odnawialnych Źródłach Energii
Kształcenie prowadzone jest w zakresie inżynierii elektrycznej na potrzeby energetyki z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Studenci poznają zasady i metody pozyskiwania, przesyłania, konwersji, magazynowania i użytkowania energii, sterowania źródeł energii odnawialnej, technologii wspomagających zasilanie urządzeń odbiorczych, np. pojazdów elektrycznych i inteligentnych budynków. Nacisk kładziony jest na wiedzę techniczną dotyczącą funkcjonowania turbin i farm wiatrowych, systemów fotowoltaicznych, elektrycznych sieci elastycznych, systemów automatyki, zintegrowanych inteligentnych instalacji OZE z metodami ich projektowania i eksploatacji, stosowania technologii internetu rzeczy (IoT). Kształcenie w obszarze ekonomii, rynku energii, prawa i ekologii, zasad zrównoważonego rozwoju rozszerza kompetencje absolwenta o aspekty pozatechniczne. Wiedza i umiejętności z elektrotechniki, elektroniki, elektroenergetyki, materiałoznawstwa uzupełnione kompetencjami językowymi i miękkimi otwierają przed absolwentami możliwości atrakcyjnego zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Absolwenci znajdą pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, wytwarzaniem, integracją i eksploatacją systemów energetyki odnawialnej, w biurach projektowych i centrach badawczo-rozwojowych firm, szczególnie z branży elektrotechnicznej i energetycznej oraz motoryzacyjnej.
!!! UWAGA !!!
Możliwość zapisania się na kierunek dostępna jest dla kandydatów posiadających uzupełnione informacje o dokumencie w zakładce "Wykształcenie" (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu).
Informacje (dane dokumentu, uzyskane oceny, załączony skan dokumentu) o posiadanym dokumencie typu: Dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową lub Dyplom zawodowy należy uzupełnić w zakładce "Wykształcenie" w części "Certyfikaty i inne dokumenty"
"NOWA MATURA" od 2005 roku
Wskaźnik rekrutacyjny uzyskany na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z następująych przedmiotów:
- matematyka - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język polski - częśc pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony
- język obcy nowożytny - część pisemna - poziom podstawowy i rozszerzony i dwujęzyczny
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny - część pisemna - poziom podstawowy lub rozszerzony z podanych poniżej
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"STARA MATURA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "starą maturą" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą (dla dwóch skal ocen):
Ocena % punktów Ocena % punktów
2 30 3 50
3 55 4 75
4 70 5 100
5 85
cel 100
wybranych ocen ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
"INTERNATIONAL BACCALAUREATE" - "MATURA MIĘDZYNARODOWA"
Dla kandydatów na studia z tzw. "maturą międzynarodową" wskaźnik rekrutacyjny, uzyskuje się z przeliczenia zgodnie z następującą zasadą:
Ocena Liczba punktów - poziom podstawowy Liczba punktów - poziom rozszerzony
Very poor (1) 0 0
Poor (2) 0 0
Mediocre (3) 30 30
Satisfactory (4) 55 55
Good (5) 70 70
Very good (6) 85 85
Excellent (7) 100 100
wybranych ocen z dyplomu:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- dodatkowy przedmiot klasyfikacyjny
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy kwalifikacji na kierunek:
- fizyka
- lub fizyka z astronomią
- lub chemia
- lub informatyka
- lub technologia informacyjna
.